Istorijat škole
Početkom septembra 2010. godine navršilo se šezdeset godina od otvaranja Osnovne škole Barajevo broj četiri, u zaseoku Bagrdan. Otvaranje osnovnih škola na ovim prostorima trajalo je više od 100 godina, počev od 1843. godine kada je otvorena škola u Baćevcu, do 1. septembra 1950. godine, kada je otvorena osnovna škola u Bagrdanu.Za proteklih šezdeset godina postojanja i rada ova mala škola, koja je kao samostalna trajala samo dve godine spajanjem, pripajanjem i reorganizacijom škola izrasla je u ovako veliku školu, u školu gigant za koju kažemo da je najveća u Srbiji, ako ni po čemu drugom, ono po veličini i razuđenosti školskog reona i udaljenosti područnih odeljenja od matične škole. Školski reon se proteže od Lipovice do podnožja Kosmaja i od Boračkog do Parcanskog visa sa prečnikom većim od 20 km. Kao i mnoge druge i ova škola je počela u privatnoj kući, u jednoj učionici sa vrlo skromnim nameštajem. Jedna učiteljica radila je sa 27 učenika u sva četiri razreda, koji su sedeli u pet skamija.Primenom prve reforme školstva u Republici ova mala škola se spaja sa tek otvorenom Nižom gimnazijom u Barajevu, koja je počela sa radom 17.09.1952. godine sa 192 učenika od prvog do šestog razreda i pet nastavnika, od kojih su četiri bili učitelji. Do izgradnje školske zgrade ova škola je radila u prostorijama nedovršenog Zadružnog doma u Bagrdanu, koje nisu odgovarale potrebama i zahtevima škole. Januara 1957. škola se uselila u novu zgradu. Broj učenika, odeljenja i nastavnika naglo raste, pa je ubrzo i ova zgrada postala nedovoljna da primi sve učenike. Deset godina kasnije, u januaru 1968. godine škola se uselila u ovu današnju, savremenu i modernu školsku zgradu. Redovna nastava u prvoj školskoj 1950/51. godini počela je 5. 9. 1950. Inventar i najnužnija učila pozajmljena su iz škole u Boždarevcu, nekoliko skamija, tabla i karta Jugoslavije. U drugoj polovini septembra 1952. godine, odlukom Sreza beogradskog došlo je do spajanja novoosnovanih škola u Bagrdanu u jednu zajedničku školu, koja će biti u osmogodišnjem trajanju. Useljenje u novu zgradu škole (današnja zgrada opštine) obavljeno je na dan 6. januara 1957. godine. Kamen temeljac za novu školu (današnja stara zgrada škole) postavljen je 25. maja 1962. godine. Posle pet godina rada, sa prekidima i po nekoliko meseci, što zbog lošeg vremena, što zbog manjka sredstava, polovinom decembra 1967. godine završena je nova školska zgrada. Zgradu je projektovao diplomirani arh. inženjer Aleksandar Saša Reševski iz Beograda. Svečano otvaranje škole obavljeno je 22. decembra 1967. godine u prisustvu više od dvesta zvanica.
Dugo se vodila rasprava o davanju imena školi. Postojala su dva predloga: ime pisca ili prvoborca. Prevagnulo je ovo drugo. Skupština opštine Barajevo, na sednici od 26. decembra 1967. godine donela je rešenje o davanju imena školi, koje glasi: Osnovna škola “Miodrag Vuković-Seljak“. Nadimak “Seljak“ sastavni je deo imena ovog studenta i prvoborca iz Barajeva koji je poginuo u januaru 1945. godine na Sremskom frontu kao politički komesar 21. srpske divizije.
Do početka školske 1969/70. škola obuhvata sledeća područna odeljenja (naziv i broj područnih odeljenja je isti i dan-danas):
o Arnajevo, udaljeno 11 km;
o Baćevac, udaljen 3 km;
o Beljina, udaljena 8 km;
o Boždarevac, udaljen 2,5 km;
o Veliki Borak, udaljen 8 km;
o Guberevac, udaljen 10 km;
o Guncati, udaljeni 7 km;
o Glumčevo Brdo, udaljeno 7 km;
o Lisović 1, udaljen 6 km;
o Lisović 2, udaljen 5 km;
o Manić, udaljen 12 km;
o Ravni Gaj, udaljen 3 km;
o Rožanci, udaljeni 12 km;
o Srednji Kraj, udaljen 6 km.
Dana 27. januara 1992. godine prvi put je obeležena školska slava – “Sveti Sava“.
Trenutno na području opštine rade dve osnovne škole: OŠ “Knez Sima Marković“ u Barajevu i OŠ “Pavle Popović“ u Vraniću.
Od septembra 2004. godine škola nosi naziv “Knez Sima Marković“ i u njen sastav ulazi područno odeljenje Beljina, gde se nastava odvija od prvog do osmog razreda, kao i još 13 područnih odeljenja, sa nastavom od prvog do četvrtog razreda. 2007. godine je pored stare zgrade škole prizidana nova sa 16 učionica u kojima se nastava održava u dve smene. Škola raspolaže bibliotekom i čitaonicom (medijatekom) kao i sa dva računarska kabineta. Svaka učionica ima internet vezu (konekciju), a programom Ministarstva za telekomunikacije i informatičko društvo Republike Srbije “Digitalna škola“ predviđeno je opremanje digitalnih kabineta računarima koji će omogućiti multimedijalnu nastavu koja neće zaostajati za savremenim tekovinama informatičkog obrazovanja i interaktivne nastave.
U školi je zaposleno 108 članova nastavnog osoblja u razrednoj i predmetnoj nastavi i četrdesetak članova nenastavnog osoblja (pomoćni radnici, higijeničarska služba, administrativno-računovodstveno osoblje, sekretarijat škole, stručna služba, uprava škole). Trenutno, nastavu pohađa nešto više od 1500 učenika. Škola redovno sarađuje sa institucijama i službama lokalne samouprave, Domom kulture, Bibliotekom “Jovan Dučić“, Centrom za socijalni rad, itd. Predstavnici škole daju svoj doprinos i u realizaciji različitih akcionih planova na nivou opštine (najviše na planu ekologije i zaštite životne sredine).