Историјат школе
Почетком септембра 2010. године навршило се шездесет година од отварања Основне школе Барајево број четири, у засеоку Багрдан. Отварање основних школа на овим просторима трајало је више од 100 година, почев од 1843. године када је отворена школа у Баћевцу, до 1. септембра 1950. године, када је отворена основна школа у Багрдану.За протеклих шездесет година постојања и рада ова мала школа, која је као самостална трајала само две године спајањем, припајањем и реорганизацијом школа израсла је у овако велику школу, у школу гигант за коју кажемо да је највећа у Србији, ако ни по чему другом, оно по величини и разуђености школског реона и удаљености подручних одељења од матичне школе. Школски реон се протеже од Липовице до подножја Космаја и од Борачког до Парцанског виса са пречником већим од 20 км. Као и многе друге и ова школа је почела у приватној кући, у једној учионици са врло скромним намештајем. Једна учитељица радила је са 27 ученика у сва четири разреда, који су седели у пет скамија.Применом прве реформе школства у Републици ова мала школа се спаја са тек отвореном Нижом гимназијом у Барајеву, која је почела са радом 17.09.1952. године са 192 ученика од првог до шестог разреда и пет наставника, од којих су четири били учитељи. До изградње школске зграде ова школа је радила у просторијама недовршеног Задружног дома у Багрдану, које нису одговарале потребама и захтевима школе. Јануара 1957. школа се уселила у нову зграду. Број ученика, одељења и наставника нагло расте, па је убрзо и ова зграда постала недовољна да прими све ученике. Десет година касније, у јануару 1968. године школа се уселила у ову данашњу, савремену и модерну школску зграду. Редовна настава у првој школској 1950/51. години почела је 5. 9. 1950. Инвентар и најнужнија учила позајмљена су из школе у Бождаревцу, неколико скамија, табла и карта Југославије. У другој половини септембра 1952. године, одлуком Среза београдског дошло је до спајања новооснованих школа у Багрдану у једну заједничку школу, која ће бити у осмогодишњем трајању. Усељење у нову зграду школе (данашња зграда општине) обављено је на дан 6. јануара 1957. године. Камен темељац за нову школу (данашња стара зграда школе) постављен је 25. маја 1962. године. После пет година рада, са прекидима и по неколико месеци, што због лошег времена, што због мањка средстава, половином децембра 1967. године завршена је нова школска зграда. Зграду је пројектовао дипломирани арх. инжењер Александар Саша Решевски из Београда. Свечано отварање школе обављено је 22. децембра 1967. године у присуству више од двеста званица.
Дуго се водила расправа о давању имена школи. Постојала су два предлога: име писца или првоборца. Превагнуло је ово друго. Скупштина општине Барајево, на седници од 26. децембра 1967. године донела је решење о давању имена школи, које гласи: Основна школа “Миодраг Вуковић-Сељак“. Надимак “Сељак“ саставни је део имена овог студента и првоборца из Барајева који је погинуо у јануару 1945. године на Сремском фронту као политички комесар 21. српске дивизије.
До почетка школске 1969/70. школа обухвата следећа подручна одељења (назив и број подручних одељења је исти и дан-данас):
o Арнајево, удаљено 11 км;
o Баћевац, удаљен 3 км;
o Бељина, удаљена 8 км;
o Бождаревац, удаљен 2,5 км;
o Велики Борак, удаљен 8 км;
o Губеревац, удаљен 10 км;
o Гунцати, удаљени 7 км;
o Глумчево Брдо, удаљено 7 км;
o Лисовић 1, удаљен 6 км;
o Лисовић 2, удаљен 5 км;
o Манић, удаљен 12 км;
o Равни Гај, удаљен 3 км;
o Рожанци, удаљени 12 км;
o Средњи Крај, удаљен 6 км.
Дана 27. јануара 1992. године први пут је обележена школска слава – “Свети Сава“.
Тренутно на подручју општине раде две основне школе: ОШ “Кнез Сима Марковић“ у Барајеву и ОШ “Павле Поповић“ у Вранићу.
Од септембра 2004. године школа носи назив “Кнез Сима Марковић“ и у њен састав улази подручно одељење Бељина, где се настава одвија од првог до осмог разреда, као и још 13 подручних одељења, са наставом од првог до четвртог разреда. 2007. године је поред старе зграде школе призидана нова са 16 учионица у којима се настава одржава у две смене. Школа располаже библиотеком и читаоницом (медијатеком) као и са два рачунарска кабинета. Свака учионица има интернет везу (конекцију), а програмом Министарства за телекомуникације и информатичко друштво Републике Србије “Дигитална школа“ предвиђено је опремање дигиталних кабинета рачунарима који ће омогућити мултимедијалну наставу која неће заостајати за савременим тековинама информатичког образовања и интерактивне наставе.
У школи је запослено 108 чланова наставног особља у разредној и предметној настави и четрдесетак чланова ненаставног особља (помоћни радници, хигијеничарска служба, административно-рачуноводствено особље, секретаријат школе, стручна служба, управа школе). Тренутно, наставу похађа нешто више од 1500 ученика. Школа редовно сарађује са институцијама и службама локалне самоуправе, Домом културе, Библиотеком “Јован Дучић“, Центром за социјални рад, итд. Представници школе дају свој допринос и у реализацији различитих акционих планова на нивоу општине (највише на плану екологије и заштите животне средине).